PrepsSports

IGCA names Elite & Class-by-Class All-State Volleyball teams

Player of the Year:

Lily Dykstra, Urbandale, Senior

Elite Team All-State

Ava Schubert, Assumption, 12

Avery Van Hook, Marion, 12

Cassidy Hartman, Iowa City Liberty, 12

Ella Meyer, Western Dubuque, 12

Isabelle Elliott, Sumner-Fredericksburg, 11

Lily Dykstra, Urbandale, 12

Madeliene Miller, Mount Vernon, 12

Payton Petersen, Dike-New Hartford, 11

Stella Winterfeld Western Christian 12


Class 1A

Player of the Year: Gabby Deery, Burlington Notre Dame

Coach of the Year: Michele Quick, Ankeny Christian Academy

1st Team

Ava Wyatt, Gladbrook-Reinbeck, 11

Brynn Smith, AGWSR, 12

Carley Craighead, Ankeny Christian Academy, 10

Gabby Deery, Burlington Notre Dame, 12

Jadyn Rausch, North Tama, 12

Katie Quick, Ankeny Christian Academy, 10

Mary Kate Bendlager, Holy Trinity Catholic, 11

Nia Howard, Springville, 12

2nd Team

Cadence Goebel, Gehlen Catholic Lemars, 12

Emma Nye, New London, 12

Emily Williams, East Mills, 12

Kennady Breitfelder, Springville, 12

Mallory Mueller, Tripoli, 12

Megan Cooley, Gladbrook Reinbeck, 12

Shae Ewoldt, North Tama, 12

Trevyn Smith, AGWSR, 10

3rd Team

Alivia Ruble, Southeast Warren, 12

Grace Coble, WACO, 12

Lily Clark, Springville, 12

Miyah Whitehead, Gehlen Catholic Lemars, 12

Macey Nehring, Ankeny Christian Academy, 10

Mary Walker, Newell-Fonda, 12

Natalie Burden, New London, 12

Veronica Andrusyshyn, Riverside, 12

Honorable Mention

Addison Hochstetler, North Tama, 9

Anna Weathers, Ankeny Christian Academy, 10

Breanna Sebetka, North Tama, 12

Caitlyn Jensen, North Cedar, 12

Ellianna Manning, New London, 12

Ellie Monahan, St. Albert, 10

Emma McClintock, Gladbrook Reinbeck, 12

Hope Hovenga, Janesville, 12

Kayden Payne, Sidney, 12

Kennedi McGarvey, Don Bosco, 10

Mallory Tisue, Dunkerton, 12

Mia Walker, Newell Fonda, 12

Presley Myers, Holy Trinity Catholic, 9

Reagan Wheeler, Waterloo Christian, 11


Class 2A

Co-Players of the Year: Payton Petersen, Dike-New Hartford & Stella Winterfield, Western Christian

Coach of the Year:  Diane Harms, Dike-New Hartford

1st Team

Bailey Boeve, Hinton, 9

Isabelle Elliott, Sumner-Fredericksburg, 11

Jadyn Petersen, Dike-New Hartford, 11

Kayla Knowles, Denver, 12

Madelyn Norton, Dike-New Hartford, 12

Molly Shafer, Eddyville-Blakesburg-Fremont, 10

Payton Petersen, Dike-New Hartford, 11

Stella Winterfield, Western Christian, 12 

2nd Team

Abby VerBurg, Western Christian, 12

Carlie Willis, Grundy Center, 11

Ella Myler, Missouri Valley, 12

Ellie Knock, Dike-New Hartford, 12

Kate Shafer, Eddyville-Blakesburg-Fremont, 10

Hannah Knight, Wapsie Valley, 12

Rowan Jensen, Ridge View, 11

Sydney Matthias, Wapsie Valley, 12

3rd Team

Chloe Huisman, Pella Christian, 10

Hannah Broek, Western Christian, 12

Maryn Bixby, Dike-New Hartford, 11

Peyton Robinson, Lisbon, 12

Riley Batta, South Central Calhoun, 12

Sophia Armstrong, West Burlington, 12

Sophie Badding, Kuemper Catholic, 12

Whitney Klyn, Eddyville-Blakesburg-Fremont, 12

Honorable Mention

Alivia Lange, Sumner-Fredericksburg, 12

Ashlyn Badding, Kuemper Catholic, 12

Ashlyn Kovarna, Hinton, 11

Ava Czarnecki, Lisbon, 11

Ellery Luhring, Grundy Center, 11

Ellie Anderson, South Hardin, 12

Emma Jones, Wapsie Valley, 12

Jenna Lansing, Beckman Catholic, 12

Jessica Gergen, Denver, 11

Iva Senio, West Branch, 12

Kylie Hoben, Grand View Christian, 12

Maya Contreraz, Missouri Valley, 12

Nora Konz, Treynor, 9

Reese Naeve, Regina Catholic, 9


Class 3A

Player of the Year: Madeleine Miller, Mount Vernon 

Coach of the Year: Julie Oldenkamp, Sioux Center

1st Team

Aubrey Gates, Union LaPorte City, 12

Ava Schubert, Davenport Assumption, 12

Chloe Meester, Mount Vernon, 10

Gracie Schoonhoven, Unity Christian, 12

Madeleine Miller, Mount Vernon, 12

Olivia Lombardi, Des Moines Christian, 12

Reagan Jansen, Sioux Center, 12

2nd Team

Brooklyn Buysse, West Liberty, 12

Claudia Aschenbrenner, Osage, 12

Ellie Schubert, Davenport Assumption, 10

Gabby Lombardi, Des Moines Christian, 11

Maren Miller, Des Moines Christian, 12

Monica Morales, West Liberty, 12

Willow Bleeker, Sioux Center, 12

3rd Team

Avery Knoop, Union LaPorte City, 10

Claire Johnson, Sheldon, 12

Dakota Mitchell, Mid-Prairie, 10

Hadley Hardersen, Des Moines Christian, 10

Lily Goos, Nevada, 12

Maggie Johnson, Davenport Assumption, 11

Marissa Cahoy, New Hampton, 11

Honorable Mention

Jayden Kuper, Monticello, 10

Abby Matt, Van Meter, 12

Jada Timmerman, Cherokee Washington, 11

Jaden Francis, Osage, 12

Lexi Lane, Clarion-Goldfield-Downs, 12

Tyra Schuiteman, Unity Christian, 12

Berlin Trondle, Waukon, 12

Kameron Brand, Mount Vernon,  12


Class 4A

Player of the Year: Avery Van Hook, Marion

Coach of the Year: Austin Filer, Cedar Rapids, Xavier

1st Team

Abbey Hayes, North Scott, 10

Alivia Schulte, West Delaware, 12

Avery Van Hook, Marion, 12

Bliss Beck, Clear Creek Amana, 11

Ella Meyer Epworth, Western Dubuque, 12

Libby Fandel Cedar Rapids Xavier, 10

Libby Lansing Epworth, Western Dubuque, 12

Michaela Goad, Marion, 11

2nd Team

Anika Ivester, Cedar Rapids Xavier, 12

Anna Shoger, Cedar Rapids Xavier, 12

Anna Strohmeier, Lewis Central, 11

Aspen Nelson, Indianola, 10

Brittany Bacorn, Knoxville, 11

Maliyah Hacker, Bishop Heelan, 10

Meg Berland, Clear Creek Amana, 11

Noelle Sutcliffe, Norwalk, 11

Honorable Mention

Addy Janssen, Dallas Center-Grimes, 11

Amelia Dugger, Decorah, 12

Averi Weichers, Waverly Shell Rock, 12

Hallie Bedier, Bondurant-Farrar, 12

Hannah Ditsworth, Bondurant-Farrar, 12

Livvy Becker, Humboldt, 12

Maddie Bergman, Lewis Central, 12

Makayla Howard, Clinton, 12

Maleah Walker, Oskaloosa, 12

Marissa Gerleman, ADM, 11

Peyton Johnson, Marion, 12

Sydney Skarich, North Scott, 11


Class 5A

Player of the Year: Lily Dykstra, Urbandale

Coach of the Year:   Jeremy Mikesell, West Des Moines Valley

1st Team

Cassidy Hartman, Iowa City Liberty, 12

Chloe Cline, Pleasant Valley, 12

Halle Vice, Pleasant Valley, 12

Katie Remmert, Cedar Falls, 12

Lily Dykstra, Urbandale, 12

Molly Romano, Council Bluffs Lincoln, 11

Molly Trachta, Johnston, 12

Shelby Kimm, Iowa City Liberty, 12

2nd Team

Aowyn Schrader, Ankeny, 11

Ava Helming, Johnston, 11

Emma Tallman, Dowling Catholic, 12

Jaeden Pratt, Ankeny Centennial, 10

Kate Passmore, Linn-Mar, 10

Mackenzie Dean, Dowling Catholic, 11

Siena Roethler, Pleasant Valley, 12

Tanith Roush, Ankeny, 11

Honorable Mention

Allie Barlow, Cedar Rapids Jefferson, 12

Asta Hildebrand, Iowa City Liberty, 10

Azaria Green, Council Bluffs Lincoln, 12

Brooklyn Halbur, Waukee Northwest, 12

Chloe Jones, Waukee Northwest, 11

Danainey Winkle, Ankeny Centennial, 12

Izzy Van De Wiele, Pleasant Valley, 12

Jesa Wallace, Ankeny, 12

Sydney Otto, Ankeny, 12

ADVERTISEMENT

Cole Bair

Cole Bair is Program Director and hosts 'Cole & Company' from 5-6pm weekdays on 1650 - 102.3 The Fan. Follow him on Twitter @realcolebair.
ADVERTISEMENT

Back to top button